Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=115205&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Flygfotografering, flygburen laserskanning och fotogrammetrisk kartering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Stockholms läns samtliga kommuner (26 stycken) deltar genom ett samverkansavtal i denna ramavtalsupphandling. Uppdraget omfattar flygfotografering, flygburen laserskanning och fotogrammetrisk kartering enligt förfrågningsunderlagets kravspecifikation. Sollentuna kommun är sammanhållande enhet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))