II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Östra Göinge kommun avser att upphandla system för digitala signeringslistor med syfte att kvalitetssäkra läkemedelsadministreringen och andra hälso- och sjukvårdsuppgifter som utförs enligt ordination eller instruktion. Målet är att öka patientsäkerheten och förhindra systemfel som inte upptäcks och åtgärdas. Avvikelser vid bland annat överlämnade av läkemedel och vid träning/behandling förväntas minska och förhindrar att personal utan delegering utför insatserna. Östra Göinge kommun ansvarar inte för felaktigheter i förfrågningsunderlag som hämtas från annan webbadress än: www.kommersannons.se/elite/