405430-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom VVS och styr och övervakning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna ramavtalsupphandling avser konsulttjänster inom VVS och styr och övervakning. Uppdragen avser projektering för såväl nybyggnationer som ROT-arbeten. Den årliga uppdragsvolymen av tjänsten uppskattas till c:a 100 000 timmar. Grund för detta värde är tidigare års erfarenheter samt en uppskattning av det framtida behovet.
B har för avsikt att teckna ramavtal med 8 parter inom denna konsultkategori.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner