405477-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Psykiatrisk eller psykologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Barn- och ungdomspsykiatri
Referensnummer: UC-2020-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalets syfte är att säkra invånarnas behov av tillgång till vård med hög kvalitet, god tillgänglighet och en möjlighet att välja mellan fler vårdgivare inom specialiserad barn- och ungdomspsykiatrisk öppenvård. Vården ska bedrivas kostnadseffektivt.
Anbudsområden
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller båda anbudsområdena. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Uppdraget är delat i två anbudsområden:
A) Del av östra och centrala länsdelarna. Leverantören ska ha mottagning i både Linköping och Norrköping. Omfattar ca 15 500 barn och ungdomar under 18 år i området.
B) Västra länsdelen. Leverantören ska ha mottagning i både Motala och Mjölby. Omfattar ca 18 000 barn och ungdomar under 18 år i området.
För områdesbeskrivningar se Bilaga 1.
Tilldelning kommer att ske till maximalt en (1) leverantör per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen