405478-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt meddelande angående Upphandling Förplägnad och Lokalvård inklusive Servicetjänster
Referensnummer: FM2019-16885
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av förplägnad och lokalvård inklusive servicetjänster (vaktmästeri, idrottsstöd, reception och bilvård) samt tillhörande varor i olika utsträckning över hela landet. Upphandlingens omfattning beräknas till ca 600 000 000 SEK per år.
Beslut är nu taget av Försvarsmakten gällande upphandling av ovanstående tjänster. Tjänsterna kommer att delas i två upphandlingar, en för Förplägnad och en för Lokalvård inklusive Servicetjänster. Upphandlingarna beräknas annonseras tidigast vecka 40, 2020.
Observera att anbud ännu inte ska skickas in och eventuella frågor inte kommer att besvaras då detta enbart är en förhandsannons.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55500000 Matsalstjänster och catering, 79992000 Receptionstjänster, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen