405504-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Arbeten för vattenledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenledningar, Gulsparvsgatan, Skår
Referensnummer: 20/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232150 Arbeten för vattenledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnad av vattenledningar i dimension 800 och 1000 stål.
Objektet avser i huvudsak följande:
Nyläggning av VA-ledning V800, cirka 240 meter
Ny- och omlägging av VA-ledning V1000, cirka 400 meter
Nyanläggning av tomrör för el och teleledningar
Rivning och återställning av gång- och cykelbana.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen