405564-2026 - Resultat
Sverige – Juridisk rådgivning och informationstjänster – Ramavtal rättsdatabastjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal rättsdatabastjänster
Beskrivning: Uppsala kommun med bolag ämnar att teckna ramavtal för såväl områdesspecifika samt övergripande webbaserade juridiska databastjänster.
Intern identifierare: KSN-2025-03779
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enligt upphandlingsdokument
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Uppsala kommun ämnar att teckna ramavtal för såväl områdesspecifika samt övergripande webbaserade juridiska databastjänster.
Intern identifierare: 1824858-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Områdesspecifika rättsdatabaser
Beskrivning: Anbudsområde A: Områdesspecifika rättsdatabaser, tillhandahåller material och information inom ett eller flera begränsade rättsområden.
Intern identifierare: 1825044-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Övergripande rättsdatabaser
Beskrivning: Anbudsområde B: Övergripande rättsdatabaser, innehåller fullgod juridisk information inom minst listade områden i 4.2.7 Krav och produktblad övergripande rättsdatabaser.
Intern identifierare: 1825045-2