Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Hiss Hudiksvalls kommun och Glada Hudikhem
Referensnummer: 13859
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45313100 Hissinstallationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Hudiksvalls kommun inrättar ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för att täcka Hudiksvalls kommun samt bolag behov av större reparationer(som inte täcks av gällande ramavtal) samt köp av hiss inkl. vid behov installation samt rivning av befintlig hiss.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen