405642-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - färsk frukt och färska grönsaker
Referensnummer: 2023/1925
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av livsmedel avseende färsk frukt och färska grönsaker till Landskrona stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221113 Lök, 03221230 Paprika, 03221240 Tomater, 03221270 Gurka, 03221300 Salladsväxter, 03221400 Kålväxter, 03221410 Vitkål, 03222000 Frukt och nötter, 03222110 Tropisk frukt, 03222111 Bananer, 03222112 Ananas, 03222118 Kiwifrukt, 03222210 Citroner, 03222220 Apelsiner, 03222310 Bär, 03222314 Hallon, 03222332 Persikor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av livsmedel avseende färsk frukt och färska grönsaker (både obehandlade och behandlade) till enheter i Landskrona stad.
Föregående år var volymen ca 1 150 000 kr, UM uppskattar att omfattningen kommer öka något under den kommande avtalsperioden.
UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 6 500 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras.
Inköpsstatistik för 1 år 2022-2023 framgår av Bilaga 2 - Information om inköp Frukt och grönt.Ramavtalet avser gälla under 4 år. Från det att ramavtalet har löpt i 1 år, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med 6 månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Avgränsning
Tillagande enheter i Landskrona stad kommer att beställa frukt och grönt från detta avtal. Beställande enheter och antalet leveransadresser för detta avtal framgår av "Bilaga 5 - Beställande enheter och leveransadresser".
Övriga enheter i staden kommer att beställa frukt och grönt från vårt avtal för huvudsortiment inklusive mejeri och frukt och grönt.
Landskrona stad har även ett befintligt avtal avseende köp och leverans av livsmedel i konsumentförpackningar med leverans till olika enheter inom staden, där avsikten är att tillhandahålla livsmedel i portionsförpackning till mindre enheter och sällanbeställare.