405670-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska tjänster vid utrikes verkställighetsresor.
Referensnummer: 2017-22253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården med organisationsnummer 202100-0225 inbjuder härmed att lämna anbud på Kriminalvårdens upphandling avseende medicinska tjänster vid utrikes verkställighetsresor med charterflyg och reguljärflyg. Uppdraget omfattar sjukvårdstjänster som inte kräver ett sjukhus resurser eller bemanning.
Kriminalvården är en statlig myndighet med ansvar för häkten, anstalter, frivård och den nationella transportenheten. Myndighetens övergripande uppgift är att tillsammans med polis, åklagare och domstol minska brottsligheten och öka människors trygghet.
En närmare beskrivning av Kriminalvårdens verksamhet och organisation finns på Kriminalvårdens hemsida: www.kriminalvarden.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Avtalets planerade startdatum är 1.1.2018. Undertecknat avtal gäller ett år med ensidig möjlighet för upphandlande myndighet att förlänga avtalet 1 + 1 + 1 år.
Upphandlingstider:
Sista dag för frågor är 29.10.2017.
Anbud ska vara Kriminalvården tillhanda senast: 12.11.2017 23:59. Anbud som inkommer försent kommer att förkastas.
Anbudet ska vara giltigt t.o.m. 31.1.2018.
Förlängning av anbudets giltighetstid kan överenskommas mellan Kriminalvården och anbudsgivaren. Vid en eventuell överprövning ska anbudets giltighetstid med automatik förlängas till dess att överprövningen slutligt avgjorts och 4 veckor därefter.