Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare till Sörmlandskontraktet
Referensnummer: 2018/1932
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan avser att upphandla en konsult att verka som projektledare inom Sörmlandskontraktet. Uppdraget innebär att leda, samordna och delta i arbetet med utveckling av högskolans befintliga utbildningsutbud. Uppdraget innebär också framtagning av nya utbildningar, både vad gäller forskningsbas och utbildningsinnehåll, med inriktning mot digitalisering och IT.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen