405810-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Valutan 1, norra delen
Referensnummer: 19/166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser om- och tillbyggnad (av terrass) av norra delen av Valutan 1 med total bruttoarea på ca 4 900 kvm.
Projektet innehåller storkök. Byggvarubedömningen nyttjas i entreprenaden. Optioner kan komma att handlas upp i entreprenaden. Arbete planeras med befintlig verksamhet i beaktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen