405849-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Laddningsanordningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för batteriladdare för fältbruk
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten använder uppladdningsbara batterier i en mängd olika system i olika applikationer såsom radiokommunikationssystem och vapensystem i inomhus-, utomhusfält-, fordons-, och skyddade marina miljöer. Mot bakgrund av detta avser nu FMV för Försvarsmaktens räkning upphandla två (2) olika modeller av gemensama batteriladdare, som skall kunna ladda 1-3 olika batterityper vardera, både med och utan SMBus-kommunikation.
Försvarets materielverk (FMV) inbjuder er att ansöka om att få delta i upphandling av gemensam batteriladdare för militära radiobatterier. Intresserade leverantörer vars ansökan uppfyller samtliga obligatoriska kvalificeringskrav i denna inbjudan jämte bilagor kommer att erhålla ett förfrågningsunderlag och erbjudas lämna ett anbud. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga tekniska och kommersiella krav som gäller för upphandlingen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
31158000 Laddningsanordningar, 31158100 Batteriladdningsdon, 31640000 Elektriska maskiner och apparater med särfunktion
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.