405908-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varumärkesstrategisk rådgivning, konceptualiseringar samt design
Referensnummer: 23/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE söker en samarbetspartner för framtagning av koncept och kampanj upplägg för internt och externa målgrupper samt varumärkesutveckling och varumärkesstöd.
Det innebär att leverantören ska bistå RISE med: stöd inom framtagning och genomförande av strategiska koncept för interna och externa kommunikationsinsatser. I det kan även workshops och framtagande av underlag ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79415200 Rådgivning avseende design, 79822500 Grafisk formgivning, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objekt och omfattning
RISE söker en samarbetspartner för varumärkesstrategisk rådgivning, konceptualiseringar samt design.
Det innebär att leverantören ska bistå RISE med:
stöd inom framtagning och genomförande av konceptuella idéer kopplat till RISE övergripande kommunikationsmål.
stöd till organisationens varumärkesansvarige och ledning i strategiska varumärkesfrågor.
stöd i att fortsätta förvalta och varsamt utveckla koncernens identitet.
Uppdragen kommer variera i omfattning.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.