2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kv Svalan 9, ROT - tullgatan 30-34, renovering av flerbostadshus
Beskrivning: I huvudsak omfattas objektet av följande arbeten: ROT-renovering av befintligt hyreshus. Nytt valmat sadeltak (idag inåtlutande), nytt ventilationssystem, nytt fläktrum på yttertak. Ny El-installation, ny VS-installation. Nya inglasade balkonger mot innergård. Nya entrétak och ramper mot Tullgatan. Nya fönster och dörrar i fasad, omputsning och omfärgning av fasader i entréplan. Förändrad planlösning i entréplan (idag lokaler för socialförvaltningens verksamheter) och mindre planlösningsförändringar i källare, övriga våningar uppåt endast ytskiktsrenovering. Nya kök i alla lägenheter. Anslutning/sammanbyggnad mot annexet på innergården rivs. Markarbeten.
Intern identifierare: 72172
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
Ytterligare klassificering (cpv): 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262900 Balkongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45443000 Fasadarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Kv Svalan 9, ROT - tullgatan 30-34, renovering av flerbostadshus