406049-2023 - ResultatSverige-Malmö: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansvarig funktion Kvalitet till programmet Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 23/00604
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag ansvarig funktion Kvalitet till HAR programmet.
Programmet etablerar ett verksamhetssystem enligt principerna i PMBOK© Guide för styrning och ledning av programmet . ISO 9001 och 14001 är integrerade delar i verksamhetssystemet
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Uppdraget är ett ramavtal som gäller ansvarig funktion Kvalitet till HAR programmet.
Uppdraget, tillika ansvarsområdet innebär att säkerställa att funktion Kvalitet levererar följande:
Stödjer programorganisationen med att säkerställa kvalitetsledningsarbetet.
Styra, stödja och samordna projekt och funktioner i deras kvalitetsarbete
Fortsatt upprätta, utveckla och kommunicera HAR verksamhetssystem samt garantera tillgänglighet till detsamma.
Hålla god dokumenterad ordning på verksamhetssystemet och kvalitetssäkrar det över tid.
Följer upp och säkerställer att HAR verksamhetssystem tillämpas fullt ut
Genom erforderliga revisioner utvärdera verksamhetssystemets effektivitet och tillämpning och följa upp definierade och överenskomna åtgärder för att nå förbättring.
Regelbundet utvärderar programorganisationens arbetssätt och resultat som ett medel för att uppnå ständiga förbättringar
Aktivt arbeta för att organisationens kompetenser och erfarenheter används på ett effektivt sätt
Samverka med programmedlemmar och andra intressenter
Skapa förståelse för programmets arbetssätt bland såväl interna som externa intressenter
Riktade utbildningar av programmedlemmar inom ämnesområdet.
Stödja projekt i framtagandet av dess kvalitetsplan
Vara delaktig i entreprenadupphandlingar gällande kvalitetskrav etc.
Upprätta årlig revisionsplan för programmet samt leda revisioner och följa upp åtgärder
Upprätta och förbättra styrande dokument inom den egna funktionens ansvarsområde.
Övriga frågeställningar i samband med förenämnda
Den konsult som offereras i anbudet ska för uppdraget kunna tillhandahållas motsvarande 100 % av en heltidstjänst. Policy inom programmet är att arbetet ska bedrivas på plats i beställarens lokaler i Malmö. Omfattningen av uppdraget kan dock i perioder vara lägre, så beställaren garanterar inte viss volym i uppdraget.
Konsulten kan, utöver i anbudet offererad konsult, behöva komplettera med ytterligare resurser vid intensiva perioder. Om så blir aktuellt så överenskommes detta i samråd mellan beställaren och konsulten
Ramavtal avses tecknas med en (1) anbudsgivare för hela uppdraget.Ramavtalstiden är maximalt 8 år.
Maximalt värde som kan komma att avropas inom ramavtalet uppgår till 50 MSEK. Om ramavtalets omsättning når upp till eller överskrider detta värde så äger beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.