See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetspsykologiska testverktyg för rekrytering och urval
Beskrivning: Beställaren avser upphandla Avtal för Arbetspsykologiska testverktyg för rekrytering och urval. Beställaren arbetar med kompetensbaserad rekrytering som ska bidra till att alla sökande behandlas likvärdigt och som minskar risken för diskriminering. I enlighet med Beställarens rekryteringsprocess och i syfte att kvalitetssäkra rekryteringsprocessen ingår arbetspsykologiska tester för en betydande del av genomförda rekryteringar. Med tester avses personlighetstest och problemlösningstest. Testerna ska kunna predicera arbetsprestation och problemlösningsförmåga. Behovet är att: - Testerna ska vara avsedda för rekrytering och urval och ska ha hög validitet och reliabilitet. - Den tekniska plattformen ska ha ett modernt och användarvänligt gränssnitt samt ska vara stabil och driftssäker, för både kandidat och rekryterare.- Testerna ska vara webbaserade.- Testerna ska vila på en vetenskaplig grund (femfaktormodellen) och vara godkända/certifierade av DNV (Det Norske Veritas) , alternativt likvärdigt.- Skapa en integration mellan testverktyget/systemet och rekryteringssystemet (nuvarande rekryteringssystem är Visma Recruit).
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109563:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48900000 Diverse programvara och datorsystem