2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av IT-driftspartner
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla kontrakt för IT-drifttjänst i ett förhandlat förfarande. Uppdraget avser ett helhetsåtagande där leverantören ska agera strategisk IT-driftspartner och ansvara för drift, support och utveckling av Beställarens IT-miljö. Läs mer i Ansökningsinbjudan med tillhörande bilagor.
Intern identifierare: SI - 2026/11
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000