406186-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – Frukt och grönt samt vissa mejerivaror.
Referensnummer: KSUH16/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla en leverantör av frukt och grönt samt vissa mejerivaror.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Alla kvalificerade leverantörer som lämnat anbud kommer att bjudas in till den avslutande auktionen. Inbjudan sker per e-post som informerar om när auktionen startar.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen