406189-2018 - ResultatSverige-Alingsås: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts taxi för grundsärskola och gymnasiesärskola
Referensnummer: 2017.787 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Alingsås kommun, inbjuder till anbudsgivning avseende Alingsås kommuns skolskjutstrafik med taxifordon (personbilar, mindre bussar och specialfordon) för grundsärskolan, gymnasiesärskolan och korttidstillsyn enligt LSS. Parallellt med denna upphandling pågår upphandling av skolskjutstrafik med buss samt skolskjuts och andra transporter med taxi för elever i grundskola, gymnasium, socialförvaltning, modersmålsundervisning och barnomsorg för obekväm arbetstid.
Alingsås kommun som är juridisk motpart, är fortsättningsvis benämnd beställaren/kommunen, Alingsås kommun eller upphandlande myndighet. Potentiell avtalsleverantör är benämnd leverantören/anbudsgivaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen