406336-2019 - ResultatSverige-Fagersta: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: 2019.17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar livsmedel, inklusive distribution, till Köparens beställande enheter. Beställningar görs främst av verksamheter/kök inom kostenheten med även andra verksamheter, som till exempel
Caféer och olika former av boenden inom socialförvaltningen, kan komma att avropa från tecknade avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15620000 Stärkelse och stärkelseprodukter; socker och sockerprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen