406337-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Fyrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fyrkurar
Referensnummer: 19-01447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928430 Fyrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket inbjuder till att lämna anbud på fyrkurar. Sjöfartsverket har fått i uppdrag att genomföra flertalet nybyggnationer av farleder de kommande åren där vi ser ett behov av nya fyrkurar. Sjöfartsverket har även ett behov av nya fyrkurar då vi kontinuerligt jobbar med utbyte av äldre fyrkurar. För att tillgodose dessa behov omfattar denna upphandling två olika modeller av fyrkurar.
Upphandlingsföremål
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen