406374-2016 - PlaneringSverige-Sundsvall: Behandling av data
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
European Values Study runda 5; datainsamling.
Referensnummer: MIUN 2016/1982
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser genomförande av European Values Study runda 5; datainsamling i Sverige.
Bakgrund:
European Values Study (EVS) är en värderingsundersökning som sedan starten 1981 har genomförts 4 gånger i ett stort antal europeiska länder. I den senaste undersökningen som genomfördes 2008 deltog 47 länder. Minst 1 200 personer intervjuas i varje land.
I uppdraget ingår urvalsbearbetning, förarbete, datainsamling, efterarbete och posthantering. Metoden är besöksintervjuer av 3 000-4 000 personer. Fältarbetsperioden är hösten 2017.
I den svenska delen av EVS 2017 kommer kärnundersökningen som genomförs i form av besöksintervjuer att kompletteras med en kort webbaserad enkät på uppskattningsvis 10-15 minuter. Webbenkäten är avsedd att omfatta experimentella upplägg med slumpmässig fördelning av frågor och kan även komma att innehålla annat än rent textbaserade inslag, t.ex. bilder eller kortare videoinslag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se förfrågningsunderlaget.