406450-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Dynamiskt inköpssystem - IT-konsulttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem - IT-konsulttjänster
BeskrivningIT-konsulttjänster, med delområden
Intern identifierareKS/2025:00874
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Verksamhetsutveckling och strategi
BeskrivningExempel på roller: IT- eller Digitaliseringsstrateg, Verksamhetsanalytiker, Förvaltningsmodell- och styrningsspecialist / Metodstöd, Modelleringsledare/Kravanalytiker, IT-hållbarhetsstrateg
Intern identifierare1. Verksamhetsutveckling och strategi
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Artificiell intelligens och maskininlärning
BeskrivningExempel på roller: AI-strateg, AI-utvecklare, maskininlärningsingenjör, promptingenjör
Intern identifierare2. Artificiell intelligens och maskininlärning
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3. Business Intelligence och dataanalys
BeskrivningExempel på roller: Datastrateg/Datastyrningsspecialist, BI-utvecklare, dataanalytiker
Intern identifierare3. Business Intelligence och dataanalys
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel4. Ledning och styrning
BeskrivningExempel på roller: Projektledare, teknisk projektledare, förändringsledare, scrum master, produktägare, IT-controller/Compliance manager
Intern identifierare4. Ledning och styrning
Del (anbudsområde)LOT-0005
Titel5. Systemutveckling, systemförvaltning och infrastruktur
BeskrivningExempel på roller: Systemutvecklare/Systemintegratör, systemförvaltare, tekniker, testare
Intern identifierare5.Systemutveckling, systemförvaltning och infrastruktur
Del (anbudsområde)LOT-0006
Titel6. Arkitektur
BeskrivningExempel på roller: Enterprisearkitekt, verksamhetsarkitekt, lösningsarkitekt, mjukvaruarkitekt, infrastrukturarkitekt, informationsarkitekt
Intern identifierare6.Arkitektur
Del (anbudsområde)LOT-0007
Titel7. Informations- och cybersäkerhet
BeskrivningExempel på roller: Säkerhetsstrateg / Säkerhetsanalytiker, säkerhetstekniker, informationssäkerhets- och dataskyddsexpert. risk manager etc.
Intern identifierare7.Informations- och cybersäkerhet
Del (anbudsområde)LOT-0008
Titel8. Webbdesign, tillgänglighet och digital tjänsteutveckling
BeskrivningExempel på roller: Webbstrateg, Interaktionsdesigner/tillgänglighetsexpert/ UX, Grafisk designer/ UX
Intern identifierare8. Webbdesign, tillgänglighet och digital tjänsteutveckling
Del (anbudsområde)LOT-0009
Titel9. Användarsupport / teknikstöd
BeskrivningExempel på roller: IT-support tekniker, teknikstöd på plats
Intern identifierare9.Användarsupport / teknikstöd