406491-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NÄSSJÖ: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kross och grusprodukter
Referensnummer: 3.3.2 2020-230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö Affärsverk avser att upphandla kross och grusprodukter till verksamheterna
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Upphandlingen avser Nässjö Affärsverk AB behov av Kross- och grusprodukter. Pris kan lämnas fritt levererat inom angivna zoner i Nässjö kommun. Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden varav två anbudsområden avser fritt levererat inom angivna leveranszoner där sortiment, leveranstid samt volymer som skall vara lagerfört framgår av prisbilagan och förfrågningsunderlaget. Pris kan även lämnas på anbudsområdet fritt lastat, där NAV hämtar själva.
Materialet skall uppfylla angivna normer i den senaste versionen av AMA Anläggning.
Upphandlande myndighet/enhet
Upphandlande enhet för denna upphandling är: Nässjö Affärsverk AB Tullgatan 2 571 80 Nässjö Org.nr. 556038-7044 Upphandlande myndighet enhet benämns i fortsättningen NAV.
Grund för tilldelning av kontrakt
Grund för tilldelning är lägst pris på respektive anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212100 Bokad sten och grus, 14212110 Grus, 14212300 Bokad och krossad sten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen