40653-2021 - ÄndringSverige-Örebro: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ny- och ombyggnation kvarteret Hållstugan
Referensnummer: 20/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ny- och ombyggnation av flerbostadshus i centrala Örebro. Projekt genomförs som partnering. Projektet omfattar även en stor andel kommersiella lokaler och garageplatser, stora rivningsarbeten samt anläggning av nya torg, stråk och parkmiljöer. Geografisk avgränsning utgörs av fastigheten Hållstugan 30 plus den del av Hållstugan 28 som utgör den ny nya parken ut mot Trädgårdsgatan.