406532-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ryggimplantat
Referensnummer: VF2019-0012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ryggimplantat till regionerna Dalarna, Sörmland, Västmanland, Uppsala och Örebro.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0012 Ryggimplantat
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Bakre thoracolumbaltsacralt universalsystem
51 Cervikalt främre fixationssystem
52 Cervikalt bakre fixationssystem
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:14 500 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.8.2019
Avtalets beräknade slutdatum: 31.5.2021
Avtalslängden är 22 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33180000 Funktionellt stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen