406553-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Järnmalmen, nybyggnad av lägenheter, totalentreprenad.
Referensnummer: 17/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad. 183 lägenheter samt en gemensamhetslokal. Loftgångshus med direktentré på markplan samt tillhörande källare med garage, teknik och förråd.
Mark- och finplaneringsarbeten. Solcellsanläggning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenad.