406566-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Installation av maskiner och utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffemaskiner till Mörbylånga kommun
Referensnummer: 2023-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51500000 Installation av maskiner och utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Mörbylånga kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren som ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Upphandlingen avser beställarens behov av att hyra kaffemaskiner inkluderat service och reparationer, samt inköp av förbrukningsvaror.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 700 000 SEK. Takvolym för ramavtal är 3,7 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15861000 Kaffe, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 42968100 Dryckesautomater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Omfattning