406589-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter - Servrar, lagring och produktnära tjänster 2020
Referensnummer: 2020/00217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar successiva leveranser av produkter och tjänster inom Region Blekinges datacenter.
Produkter, tjänster och tillbehör inom områdena servrar, lagring och datakommunikation ingår i upphandlingen.
Avtalet omfattar möjlighet att avropa konsulttjänster relaterade till installation och igångsättning av utförda investeringar inom respektive område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30234000 Lagringsmedier, 32570000 Kommunikationsutrustning, 32580000 Datautrustning, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 32584000 Datalagringsmedia, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48820000 Servrar, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen