406599-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal systemintegratör.
Referensnummer: FV 2016-000328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighets AB Förvaltaren har sedan ett antal år en överordnad plattform, Vijeo Citect från Schneider Electric, för styr och övervakning av fastighetssystem. För att utföra systemunderhåll, systemutveckling, hantering av programvara och licenser samt koppla upp nya delar till systemet i samband med ny- och ombyggnad behövs en systemintegratör.
Ramavtal tecknas med en anbudsgivare för uppdraget.
Bedömd omsättning inom området är ca.1 000 000 SEK/år. Volymen anger ej någon utfästelse eller bedömd kontraktsvolym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta ramavtal omfattar konsulttjänster inom systemintegration, enligt förfrågningsunderlag.
Detaljerad omfattning avseende specifika uppdrag anges vid avrop. Avrop sker genom skriftlig beställning från Beställaren.