406650-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Psykiatrisk eller psykologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Psykiatrikertjänster till häkten och anstalter i Kriminalvården, region Mitt
Referensnummer: 2018-21758
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården genomför upphandling av psykiatrikertjänster, för vård och behandling av Kriminalvårdens klienter på följande verksamhetsställen i region Mitt: häktet Uppsala, häktet Örebro, häktet Karlstad, häktet och anstalten Salberga, häktet och anstalten Nyköping, anstalten Hinseberg och anstalten Karlskoga. Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk utredning, diagnostik, rådgivning och behandling för klienter.
Beskrivning av upphandlingen
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.