Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UHR 2019 inkl. ramavtal
Referensnummer: UH-2018-200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaderna omfattar underhållsröjning av regionnätsledningar 30-130 kV och underhållsröjning av lokalnät 0,4 - 24kV. Varje objekt behandlas som en huvuddel, vilket innebär att de beställs individuellt och regleras var för sig. Volymerna av underhållsröjningen när det gäller objekten kommer att beskrivas i mängdförteckningar för regionnät respektive lokalnät. Angivna volymer i mängdförteckningarna är reglerbara.
I samband med projektupphandlingen för 2019 års volym kommer ramavtal upprättas. Som option kan ramavtalen förlängas 1 + 1 år med avsikten kunna genomföra en förnyad konkurrensutsättning för volymer 2020 och 2021 samt kunna avropa ytterligare röjningsåtgärder löpande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaderna omfattar underhållsröjning av regionnätsledningar 30 - 130 kV och underhållsröjning av lokalnät 0,4 - 24 kV. Varje objekt behandlas som en huvuddel, vilket innebär att de beställs individuellt och regleras var för sig. Volymerna av underhållsröjningen när det gäller objekten kommer att beskrivas i mängdförteckningar för regionnät respektive lokalnät. Angivna volymer i mängdförteckningarna är reglerbara.