406725-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Parkeringsmätare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringstjänster
Referensnummer: KS 2019-1205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38730000 Parkeringsmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
— Parkeringsövervakning på allmän platsmark
— Funktionslösning av betalautomater som kommunicerar med HUB-lösningen (driftansvar med underhållsservice och reparation av betalautomater)
— Administration och hantering av flyttning av fordon
— Option på parkeringsövervakning på kvartersmark (inkl. vägmärkesuppsättning)
Parkeringsövervakningen ska bedrivas i syfte att främja trafiksäkerhet, framkomlighet och tillgänglighet. Parkeringsvakterna ska i första hand arbeta förbyggande och informera allmänheten om gällande bestämmelser. Parkeringsvakterna ska arbeta likriktat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38730000 Parkeringsmätare, 51214000 Installation av parkeringsmätare, 63712400 Parkeringstjänster, 98351000 Parkeringsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen