2. Förfarande
Förfarande
Titel: Energioptimering- styrning av inomhusklimat
Beskrivning: Upphandling som avser energioptimering av fastigheter på ramavtal. Beställarens fastighetsbestånd om cirka 300 000 kvm och består av verksamhetsfastigheter och kulturfastigheter.
Intern identifierare: SKAB2024-000125
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71314200 Energiförvaltning, 79993100 Tjänster för drift av anläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Energioptimering- styrning av inomhusklimat