Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biologisk behandling av matavfall-backupavtal
Referensnummer: KS 2019/1029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphämtning/Avlämning och omhändertagande av matavfall tillhörande Bodens kommuns ansvar enligt lag eller avtal. Avtalet omfattar invägning och mottagning av de mängder av utsorterat matavfall som Bodens kommun åtagit sig att ansvara för omhändertagande av samt leverans/upphämtningskostnad. Detta avtal är endast avsett såsom ett back-up avtal då kommunen i första hand kommer att omhänderta alla material på den egna biogasanläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513100 Disponering av hushållssopor, 90523000 Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen