406779-2021 - ResultatSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal gällande kylar, frysar och ismaskiner för laborativ verksamhet
Referensnummer: V 2020/988
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kylar, frysar och ismaskiner till laborativ verksamhet vid Lunds universitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711100 Kylskåp och frysar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser kylar och frysar till laboratorativ verksamhet vid Lunds universitet och innehåller följande anbudsområden:
Ultralågtemperaturfrysar: - (130 °C)Lågtemperaturfrysar: (-80 °C)EX-klassade frysar: (-20 °C) och kylarGS-klassade frysar: (-20 °C) och kylarIsmaskiner
I anbudet offereras och utvärderas ett antal modeller per anbudsområde. Upphandlingen och efterföljande ramavtal omfattar i upphandlingen prissatta produkter samt övrigt sortiment inom respektive avtalsområde.
Upphandlingen omfattar service och garanti enligt kravspecifikationen vilket innefattar alla krav som gäller för samtliga anbudsområden. För varje anbudsområde specificeras de krav som gäller endast detta anbudsområde i respektive del.
Den uppskattade inköpsvolymen för respektive del och år anges i prismatrisen för respektive anbudsområde.
De angivna volymerna baserar sig på tidigare inköpsmönster samt Lunds universitets kommande behov. De angivna volymerna är endast en uppskattning och är inte bindande för Lunds universitet. Antagen leverantör är skyldig att leverera enligt Lunds universitets verkliga behov.
Lunds universitet har verksamhet i Lund, Malmö, Helsingborg och Ljungbyhed. Beställningar kommer framförallt att göras till laboratorier i Lund och Malmö.