2. Förfarande
Förfarande
Titel: Optical Tracking Platform
Beskrivning: FMV invites interested Candidates to participate to submit an Application to participate in the procurement of the Optical Tracking Platform. The optical tracking platform shall be used for visual tracking of projectiles, primarily in the form of modern artillery shells, mortars but also missiles and airplanes for today’s needs as well as projected capabilities at least fifteen years into the future. The primary purpose of this system to register visual data from an object with azimuth and elevation angels. The system setup usually contains data from three separate systems following the same object and provides real time visual data including azimuth and elevation angels that can determine the position of the moving or static object in real time.
Intern identifierare: 24FMVU1457
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38294000 Teodoliter
Ytterligare klassificering (cpv): 38600000 Optiska instrument, 38636000 Optiska specialinstrument
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: 3 pcs Mobile Optical Tracking platforms. Verksamheten vid T&E Mark är beroende av optiska baninmätningssystem för att kunna tillmötesgå FMVs och Försvarsmaktens behov av att mäta händelseförlopp och projektilbanor. FMV T&E Mark har idag en egenutvecklad system med robotkameror som styrs av positionsdata från t ex radar, telemetri och Unipos. Befintligt system har tagits fram i ett internarbete och utvecklingsprojekt de senaste två åren och används nu i produktionen. Systemet är att betrakta en tillfällig lösning intill dess att färdiga system kan levereras. Befintligt äldre system hanteras av operatör och kan ej placeras i riskzon det begränsar användbarheten. T&E skall vidmakthålla för att levereras förmåga mot FM vhe enligt 21FMV4580-2:1. Option tillägg avser T&E Vidsel kommande eventuell behov av likvärdig optisk system, 3st plattformar och tillägg av serviceunderhåll.
Intern identifierare: Optical Tracking Platform