406796-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lagerhantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal pallställage – tillbehör samt tillhörande tjänster.
Referensnummer: 17FMV4626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79991000 Lagerhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Pallställage med tillbehör samt tillhörande tjänster (besiktning samt montering och uppsättning). Eftersom nuvarande avtal har utgått finns behov av att upphandla ett nytt ramavtal avseende Pallställage med tillbehör samt tillhörande tjänster. Behov som sådant består av att komplettera befintliga pallställage samt att kunna byta ut äldre typer av pallställage där det saknas dokumentation. Behov finns också av att kunna köpa tjänst för besiktning samt montering och uppsättning av pallställage.
FMV har behov av att kunna avropa pallställage med tillbehör samt tillhörande tjänster i hela Sverige. Leverans skall ske till FMV:s/Försvarsmaktens verksamhetsorter i Sverige.
En uppskattning utifrån tidigare inköpsstatistik är att efterfrågade varor och tjänster kommer att avropas till ett värde av cirka 1 200 000 SEK/år. Inga volymer kan dock garanteras utan dessa uppgifter fungerar endast som vägledning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Pallställage med tillbehör samt tillhörande tjänster (besiktning samt montering och uppsättning). Eftersom nuvarande avtal har utgått finns behov av att upphandla ett nytt ramavtal avseende Pallställage med tillbehör samt tillhörande tjänster. Behov som sådant består av att komplettera befintliga pallställage samt att kunna byta ut äldre typer av pallställage där det saknas dokumentation. Behov finns också av att kunna köpa tjänst för besiktning samt montering och uppsättning av pallställage. Kontroll och besiktning skall dessutom göras var 12:e månad samt vid förändring av befintligt pallställage vilket medför att vi behöver möjlighet att avropa den tjänsten kontinuerligt.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal med en leverantör.