406899-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Gävle: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, underhåll och vidareutveckling avseende system för hantering av skador, försäkring och risk management med integration mot bolagets ekonomisystem samt e-tjänst för webbanmälan av skador
Referensnummer: 202301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Kommun Försäkrings AB vill med denna förhandsinsyn meddela vår avsikt att efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna förhandsinsyn avser att teckna avtal för support, underhåll och vidareutveckling avseende system för hantering av skador, försäkring och risk management med iFACTS AB.
På grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt kan dessa tjänster endast erhållas av en viss leverantör (LOU2016:1145, 6 kap. 14 §).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Motivet till att använda aktuell upphandlingsform är att ingående kommuner äger en i tiden obegränsad nyttjanderätt tillsystemet (INSMAN). I samband med att nuvarande avtal från 2015-04-27 upphör finns intresse av att upphandla support,underhåll och vidareutveckling.
På grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt kan dessa tjänster endast erhållas av en (1) leverantör.
I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Svenska Kommun Försäkrings AB sin avsikt tilldela kontraktet försupport, underhåll och vidareutveckling för iFACTS AB.
Ett kontrakt kommer att tecknas med leverantören efter att tiden för avtalsspärr löpt ut.