2. Förfarande
Förfarande
Titel: Reparation och Konservering av konst
Beskrivning: Upphandlingen omfattar reparation och konservering av konstverk inköpta för Region Stockholm. Upphandlingen är uppdelad i följande två anbudsområden: Anbudsområde 1: Reparation/Konservering av måleri, skulptur, textil och byggnadsanknuten konst. Behov för konserveringsexpertis i papper och fotografi kan förekomma. Anbudsområde 2: Reparation/Konservering av mediakonst, t.ex. ljus-, ljud-, rörlig bildkonst, och konstinstallationer.
Intern identifierare: KN 2025/498
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 37800000 Hantverks- och konstmateriel, 37820000 Konstmaterial, 37823500 Konst- och konsttryckspapper, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92300000 Underhållningstjänster, 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92521200 Konservering av utställningsföremål och exemplar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000