Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster för Stockholms hamnar
Referensnummer: SH 2023/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet är ett ramavtal som ska säkerställa Beställarens behov av bevakningstjänster inom Beställarens anläggningar och fastigheter, både allmänna ytor och inom terminalområden. Tjänsterna omfattar bl.a. fasta åtaganden som rondering och områdesbevakning i hamnanläggningar och fastigheter, stationär bevakning i utvalda objekt såsom passagerarterminaler, larmmottagning och larmutryckning, samt avropstjänster som tillträdes- och områdesbevakning vid kryssningsanlöp, visitation och genomsökning vid s.k. turn-arounds, resursförstärkningar vid nivåhöjning av sjöfartsskydd och hamnskydd, etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 260 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej