40699-2019 - ResultatSverige-Karlstad: Stimulator
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ryggmärgsstimulering, SCS
Referensnummer: UE/180167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33158210 Stimulator
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Värmland ska upphandla ryggmärgsstimulatorer, SCS. I snitt sker cirka en operation för extern pulsgenerator per vecka. Typiskt sett har cirka 75 % av fallen bedömts lyckade och i dessa fall genomförs nästkommande vecka operation för att lägga den interna pulsgeneratorn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33158210 Stimulator, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen