Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av hissar m.m. 2
Referensnummer: GNU 2019/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för underhåll och service av hissar för Falu kommun, Gagnef kommun, Säters kommun och Hedemora kommun samt deras kommunala bolag. Detta är en ny annonsering av upphandlingen då den förra fick avbrytas, därav nr 2 i namnet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu kommun och Lugent i Falun AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 42416100 Hissar, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42998000 Lyftanordning för lastpallar, 50750000 Underhåll av hissar, 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hedemora kommun inkl bolag
Del nr: 2
Gagnef kommun
Del nr: 3
Säter Kommun inkl. Säterbostäder AB
Del nr: 4