407012-2019 - ResultatSverige-Karlstad: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT-konsulttjänster och tjänster inom informationssäkerhetsområdet
Referensnummer: 18/107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för IT-konsulttjänster inom utveckling och förvaltning och tjänster inom informationssäkerhetsområdet. För vissa ramavtalsområden ingår även jour och möjlighet till jour (option).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222100 Strategisk granskning av informationssystem eller informationsteknik, 72222200 Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik, 72223000 Granskning av informationstekniska krav, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen