Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Argonlaser till ögonop SÄS
Referensnummer: RS 2020-04125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33169100 Kirurgisk laser
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR avser köpa argonlaser för diabetesretinopati och retinala rupturer. Avtal gäller ett köp av utrustning med option av ytterligare ett köp inom 12 månader. VGR avser genomföra köpet genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, med hänvisning till LoU kap 6 §14 punkt 2, tekniska skäl. VGR tillämpar tio dagar frivillig avtalsspärr i samband med publicering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen