407210-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem för servicecenter
Referensnummer: T2021-02507
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ärendehanteringssystem som ska stödja servicecenters process för kontakt med medborgare i ärenden gällande trafik och utemiljö. Om processen ändras med tid ska Systemet kunna vara följsamt.
Trafikkontoret söker ett System som i hög grad är standardiserat där behoven i första hand kan lösas genom konfiguration. Trafikkontoret ser inte detta som ett utvecklingsprojekt.
Upphandlingen omfattar följande delar:
- införande av Systemet
- integrationer mot trafikkontorets befintliga system
- licens/nyttjanderätt till Systemet, samt support och underhåll av Systemet och av eventuella kundanpassningar
- kundanpassningar (utveckling)
- förvaltning
- samverkan med Stockholms stads driftpartner under införande och förvaltning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen