407253-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Riksfärdtjänster
Referensnummer: SF 2021/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad, genom deltagande stadsdelsnämnder, inbjuder till anbudsgivning avseende riksfärdtjänstresor enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Stockholms stad avser teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlingen administreras av serviceförvaltningen på uppdrag av de deltagande stadsdelsnämnderna, vilka har delegerat till förvaltningschefen vid servicenämnden att teckna avtal samt ansvara för gemensam avtalsförvaltning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen