407281-2024 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten – Projekt 400 kV kraftledning, FL15 S3-4 Nybro-Hemsjö
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjekt 400 kV kraftledning, FL15 S3-4 Nybro-Hemsjö
BeskrivningProjektet Nybro – Hemsjö utgörs av nybyggnation av cirka 9 mil 400 kV luftledning mellan stationerna Nybro och Hemsjö. Syftet med ledningen är flera men i huvudsak behövs ledningen för att förstärka transmissions nätet och öka transport kapaciteten i regionen. Entreprenaden omfattar cirka 300 stolpar med tillhörande betongfundament, antingen platsgjuten eller prefabricerade betong plintar. I entreprenaden ingår även avverkning för ledningsgatan samt anläggning av väg för att ta sig till respektive stolpplats. I entreprenaden ingår även en ombyggnation av den befintliga ledningen mellan Nybro och Hemsjö, detta för att underlätta framkomligheten och undvika korsningar mellan transmissionsnätsledningar.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92635:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65310000 Eldistribution