407330-2016 - ResultatSverige-Helsingborg: Byggnadssnickerier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggservice – entreprenörer Helsingborg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov av byggservice.
Beställaren har behov av att kunna kontraktera byggentreprenör för entreprenader som omsluter service-, underhålls- och mindre till- och ombyggnadsarbeten avseende byggservice inom beställarens fastighetsbestånd samt inhyrda objekt.
Undantaget är produktionsmiljöer för kraftvärmeproduktion samt kulturbyggnader.
Beställaren har en investeringsnivå enligt följande:
— Fastigheter – om-, till-, och nybyggnation motsvarande 300-400 000 000 SEK.
— Beställaren har även ett planerat underhållsbehov motsvarande 100 000 000 SEK/år.
Avtalet omfattar avrop för uppdrag där beställaren har uppskattat uppdragsvärdet ej överstiger 3 000 000 SEK.
Ramavtal tecknas med fem (5) leverantörer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44230000 Byggnadssnickerier
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.